| A brit The Sun című bulvárlap nemrég hatalmas port kavart több újságcikkével is, melyekben olyan kutyákat mutat be, akiket élő cápacsaliként használtak a francia fennhatóság alá eső Réunion sziget halászai.
A
két kutya közül az első, akiről egy helyi állatvédő szervezet (Fondation 30 Millions d'Amis) készített videofelvételeket, egy fél éves labrador keverék volt, akinek egy hatalmas dupla horog volt a pofájába szúrva, egy másik pedig az egyik lábába akasztva. Az állatot egy parti öbölben találták és feltételezték, hogy valamilyen módon kiszabadult egy halászhálóból.
Az újság szerint bevett gyakorlat, hogy a sziget halászai élő kóbor állatokat, kutyákat és macskákat használnak csaliként, horogra szúrva és hajójuk után húzva a tengeren.
A
másik kiskutya, egy szintén labrador keverék kölyök fényképei azután kerültek elő, hogy a bíróság elítélt egy amatőr horgászt állatkínzásért. A kiskutyának a tappancsában találtak horgot.
Hogy pontosan mi történt a kutyával, azt nem tudták megállapítani; az újság állítja, hogy nem véletlenül "akadt horogra", a szkeptikusok azonban úgy vélik, teljesen ésszerűtlen lenne pont a tappancsán "felfűzni" egy kutyát, hiszen az nagyon könnyen átszakadhat, ha valóban egy hajó után akarnák vonszolni, ráadásul amikor a cápa leharapja az élő csalit, vajmi kevés az esély rá, hogy a horgot is bekapja és így ki lehessen fogni. A horog is meglehetősen kicsi; ekkora horoggal és ilyen damillal akkora cápát lehetne csak kifogni, amekkora képtelen lenne egyben bekapni a kiskutyát. A horog ráadásul nem is szúrta át az állat tappancsát, mindössze 1-2 mm mélyen belefúródott, így legvalószínűbbnek az látszik, hogy a kikötőben kószáló kiskutya véletlenül belelépett egy horogba.
|
|
A másik labradorral kapcsolatban is hasonló aggályok merültek fel; mint a képen és a videón is látható, az állat rendkívül jól néz ki, kondíciója megfelelő, a horog láthatóan nem okoz neki irritációt és nyoma sincs annak, hogy ki akarna szakadni - az legalábbis biztos, hogy nem húzták egy hajó után.
A cikkek azonban nagy felháborodást keltettek és az első kutya esetét dokumentáló francia szervezeten kívül az angol királyi állatvédő szervezet, az RSPCA is tiltakozó kampányt indított.
Közben, szeptember 30-án a Mauritius melletti Reunionon a bíróság előállíttatta és el is ítélte a horog-ügyben az 51 éves Jean-Claude Claint állatkínzásért, aki 3 hónapos felfüggesztett börtönbüntetést kapott - a részletekről az újságok mélyen hallgatnak.
Ekkorra már 33 ezer brit aláírta az RSPCA petícióját, a horogra került kiskutya pedig szépen felépült és gazdira talált egy családnál.
A helyi újságok közben igyekeztek eloszlatni a téveszméket és meggyőzni a közvéleményt, hogy koránt sincsen szó arról, hogy profeszionális halászok tömegével fognák ki az amúgy védett cápákat az élő csaliként használt kóbor kutyák segítségével. Az legvalószínűbb, hogy a gyakorlatot csak néhány amatőr halász űzi és elsősorban az út szélén talált tetemeket használják fel erre a célra (a szigeten kb. 150 000 kóbor állat él). Ezeket a tetemeket sem húzzák azonban hajók után, mivel ez nem túl hatásos módszer, hanem leginkább őrizet nélküli bójáknál készítenek cápacsapdát belőlük.
Tény az, hogy eddig senki sem tudta rajtakapni a halászokat élő kutyacsalizáson, ráadásul igen valószínűtlen, hogy elvadult kóbor ebek szó nélkül hagyják magukat megfogni majd horogra fűzni - valószínűleg az húzná a rövidebbet, aki ilyesmivel megpróbálkozik.
|
|
A washingtoni francia nagykövetség szintén úgy véli, hogy a jelenség elszigetelt és ritka, sőt levelükben arról is tájékoztatnak, hogy az ilyesmi évtizedek óta be van tiltva és akit ezen kapnak, azt példásan meg is büntetik.
A levélben a törvényszigorítást lehetőségének mézesmadzagját is elhúzzák az orrunk előtt, és biztosítanak róla, hogy az állatorvosok is utasítást kaptak arra, hogy azonnal jelentsék a szóban forgó eseteket a hatóságoknak, akik nyomozást indítanak és eljárnak az ügyben, egyébként pedig szigorítják az ellenőrzéseket a halászhajókon.
Aki egyébként az állatokkal kegyetlenkedik, arra két év börtön és 30 ezer euros pénzbüntetés szabható ki.
Azért azt ne higyjük, hogy a kóbor kutyákat sehol nem használják csalinak, ugyanis az Új-Hebridákon élő ni-vanuatuk régóta készítenek cápacsapdát ezzel a módszerrel. A dolog szépséghibája, hogy őket Réunion szigetétől egy egész óceán plusz egy kontinens választja el.
A két szervezet petícióját ettől függetlenül alá lehet írni, hiszen kárt nem okoz - bár nem valószínű, hogy jelképes értékén kívül bármi foganatja lesz. Egyik petíció sem tesz semmi konkrét javaslatot a gyakorlat felszámolására (a tettesek felderítésére, elfogására vagy a hatályos jogszabályok szigorítására), mindössze ahhoz adhatjuk a nevünket, hogy egy francia miniszter vagy a francia kormány "vessen véget" a sok kóbor kutyát érintő kegyetlenségnek Réunion szigetén. Amire egyébként a törvény természetesen kötelezi az illetékeseket - petícióktól függetlenül.
Forrás:
http://www.zoldmagazin.com/belso/capacsali.html
Kutya és macskasors:
http://www.clipfish.de/clip/1428941/?saf=1&utm_source=weiter&utm_medium=weiter_textlink&utm_term=&utm_content=&utm_campaign=cf
Mivel elég hosszú a link, ezért az egészet be kell másolni a címsorba és csak úgy tudod megnézni a videot. | |