|
Talajtípusok
2007.10.05. 16:03
Milyen helyen érdemes tartani?
www.achatina.hu !!!
Alkalmas típusok
Kókuszháncs: A tőzeg jó alternatívája, enyhén finomabb annál, azonban hasonló tulajdonságú.
Előnyök: Alkalmas rá, hogy csigáink beleássák magukat, és hogy tojásokat rakjanak. Elég könnyen kezelhető. Jól tartja a nedvességet. Könyen újrahasznosítható. Nem savas. Környezetbarát. Viszonylag olcsó. Dehidráltan, csomagoltan érdemes vásárolni, mert az garantálja, a steril, kártevő-mentes táptalajt.
Hátrányok: Darabosabb, mint a tőzeg. Szeretik az atkák és egyéb kártevők is.
Tőzeg: A tőzeg kiváló táptalaj a csigáknak.
Előnyök: Alkalmas rá, hogy csigáink beleássák magukat, és hogy tojásokat rakjanak. Elég könnyen kezelhető, kissé durvább szerkezetű. Jól tartja a nedvességet. Könyen újrahasznosítható. Olcsó.
Hátrányok: Enyhén savas, amitől kis sebehelyeket hagyhat csigánk házán (ez azonban a csigáknak nem árt). Az atkák és egyéb kártevők kifejezetten szeretik. Nem környezetbarát, mert a természetes forrásai kezdenek kiapadni, azonban a kertészeti szaküzletben kapható tőzeg még így is környezetbarátabb. Ha ilyet veszünk, célszerű minél többször újra felhasználni.
Cserepes föld: A vásárlás során győződjünk meg róla, hogy olyan típust válasszunk, ami nem tartalmaz fertőtlenítőket, mert azok árthatnak csigáinknak. Néhány tulajdonságában hasonló, mit a tőzeg, azonban kicssé nehezebb vele dolgozni, mivel kisebb részecskékből áll. Olcsó.
Előnyök: Alkalmas rá, hogy csigáink beleássák magukat, és hogy tojásokat rakjanak. Jól tartja a nedvességet. Körynezetbarát. Könnyen újra-felhasználható. Nem savas.
Hátrányok: enyhén koszosabb, mit a tőzeg, ezáltal is nehezebb vele dolgozni. Szeretik az atkák és egyéb kártevők is.
Tőzegmoha: Hasonló a természetes szivacshoz, amely a vízben saját tömegének 20-szorosát képes magába szívni.
Előnyök: Csökkenti a kártevők számát, vmint a nedveséget kiemelkedően jól tartja magában. Öblítéssel könnyedén újra-felhasználható. A csigák nagyon szeretik beleásni magukat.
Hátrányok: Bár nagyon jól tartja a nedvességet, egy melegebb tarályban sokkal gyorsabba kiszárad, mint a tőzeg.
Vermikulit: Természetes ásvány, mely jól tartja a nedvességet, azonban nem ázik át.
Előnyök: Csigáink beleáshatják magukat, és tojásokat is rakhatnak. Nagyon tisztán lehet vele dolgozni. Jól szívja magába a nedvességet. Könnyen mosható és újra-felhasználható. Nem savas. Természetesen steril, és ellenálló a kártevőkkel, a penészzel, vmint a gombafélékkel szemben.
Hátrányok: Nem ideális arra, hogy csigáink beássák magukat. Ahhoz képest, amit az áráért kapunk, drága.
Kéreg:
Előnyök: Csökkenti a kártevők számát, jól magába szívja a nedvességet. Olcsó.
Hátrányok: Nem túl alkalmas, hogy csigáink beássák magukat. Bár jól tartja a a nedvességet, nehéz megtalálni az egyemsúlyt, hogy a víz ki ne folyjon. Előnyös a penésznek és a gombaféléknek. Nem könnyű tisztítani és újra felhasználni.
A legtöbben tőzeget, cserepes földet, vagy kókuszháncsot használnak, azonban gyakori ezek keverése is.
Alkalmatlan típusok:
Homok, a törékeny dolgok, mint pl. a kövek és kavicsok, föld hozzáadott fertőtlenítővel, és általában azok a dolgok, amikbe csigáink nem képesek magukat beásni.
Kártevők / Fertőzések: Időről időre találkozhatunk a tartályban különféle kártevőkkel. Ezek lehetnek atkák és legyek. Néhány ezek közül árthat csigáinknak (fóleg a fiatalabb példányoknak), azonban az esetek többségében ártalmatlanok kedvenceinkre nézve. A nem friss étel nagy számban vonzhatja a legyeket, abban az esetben, ha már nem lehet egyszerűen megszabadulni tőlük, célszerű kicserélni a földet.
Fertőtlenítés esetén az egész tartályt, vmint a benne levő dolgokat is ki kell öblíteni(a helytelen öblítés csigáink halálához vezethet!).
A leghatásosabb mószer, hogy elbánjunk ezekkel a kártevőkkel, ha sűtűn, és alaposan kitisztítjuk tartályunkat, vmint a gyakori ellenőrzés, és cselekvés, ha meglátunk vmi csigáinkra nézve kártékony dolgot. Ne hagyjunk a tartályban ételt hosszabb ideig, mitn szükséges volna, a nem friss ételt pótoljuk friss-sel, olyan sűrűn, ahogy csak tudjuk( ezt naponta egyszer célszerű megtenni). Érdemes az ételt műanyag dobozba helyezni, mert az így nem érintkezik közvetlenül a földdel. Fürdessük csigáinkat szobahőmérsékletű vízben gyakran.
Tippek: Ha atkát találunk csigánkon, nem mindig célravezető pusztán a föld kicserélése, ugyanis az atkák csigánk testén is képesek megélni. Ha korán észreveszzük aproblémát, célszerű elkülöníteni csigánkat, és gyakori fürdetéssel csökkenteni a problémát.
Bölcs dolog afrikai és közönséges csigáinkat egymástól elkülönítve tartani, ugyanis könnyedén megfertőzhetik egymást.
Érdemes megfigyelni csigáinkat, hogy nem vesszük-e észre rajtuk fertőzés jeleit, különösen, ha vadonból befogott csigáról van szó. Ez esetben is célravezető lehet elkülöníteni a kérdéses csigát, és a további megfigyelést már úgy továbbfolytatni.
Ha egy tartályban tartunk nagyon fiatal csigákat vagy tojásokat egy korábban már kártevő által megfertőzött csigával, célszerű egymástól elszeparáltan tartani őket.
Ha bármilyen probléma merül fel, érdemes a kérséses csigát izoláltan tartani rövidebb ideig, amíg kiderül, mi is pontosan a probléma.
Általánosságban nézve, táptalajunk gyakorta osztozik csigáinkon kívül más életformával is, melyek jobbára ártalmatlanok, és nem bántják kedvenceinket. legtöbbször nincs miért agódnunk, és csigáinkat sem zavarják.
| |