|
Kezelés
2007.10.05. 16:02
www.achatina.hu !!
A csigákkal biztonságos és könnyű bánni, ez ideálissá teszi őket gyermekek számára is. Azonban a legtöbb állathoz hasonlóan elengedhetetlen, hogy kezet mossunk, miután megfogtuk csigáinkat. Érdemes mind az előtt, mind az után kezet mosni, hogy megfogtuk őket, ezzel is megelőzve, hogy vegyi anyagokkal hozzuk őket kapcsolatba, ezzel is ártva nekik.
A csigaház A csigaház meglehetősen erőteljes felépítésű, de a nyílásnál láthatóvá válnak az újonnan növő rétegek, amik nagyon érzékenyek és érintés által könnyen eltörhetnek, tehát próbáljuk meg a csigákat nem ott megérinteni. Azonban ha mégis eltörik, vagy letörik belőle egy darab, egy nagy adag kalciummal gyorsan orvosolható a probléma. A csigák láthatóan megkarcolják néha saját házukat, ez azonban nem látszik zavarni őket.
Kézbevétel A legjobb mód, hogy kézbe vegyük, hogy először a csigát, majd a kezünket lespriccelve egy ujjunkat a feje alá helyezzük. Ezután, immáron két kezünket használva csúsztassuk be ujjunkat az egész teste alá, nagyon finoman húzva azt, mindvégig támogatva a másik kezünkkel. Ha nem akar jönni, hagyjuk, ne kényszerítsük. Ha nem tudjuk ujjunkat a feje alá helyezni, bátoríthatjuk a csigát, hogy megemelje azt, azzal, hogy felajánlunk neki egy darabot a kedvenc eledeléből, úgy tartva azt, hogy ki kelljen érte nyújtózkodnia. Úgy tűnik, a csigák egyszerűen nem képesek ellenállni az orruk elé helyezett ételnek. Győződjünk meg róla, hogy kezünk kellőképpen be van nedvesítve, mielőtt a csigát tenyerünkbe helyezzük. A legegyszerűbb módja a csiga elhelyezésének talán az, ha a feje a csuklónk felé néz – így végig támogatni tudjuk a ház irányát az ujjunkkal, miközben a kezünk mozdulatlan marad, és így megfigyelhetjük, ahogy a csiga előbújik a házából. Akárhogyan is csináljuk, sose felejtsük el kedvencünket alulról megtámogatni. A bal oldali kép jól példázza, hogyan támogassuk csigánkat. A felnőtt csigákat finoman elcsúsztathatjuk, hogy megakadályozzuk a szívóhatást. Elsőször is spricceljünk vizet az ujjbegyünkre és a csigára. Ezután formáljunk csészét a kezünkkel a ház körül, ezzel is támogatva a csigát, a testét - mellyel a talajjal érintkezik - nem érintve. Ezután nagyon finoman csúsztassuk el a csiga lábát, ne a házát. Ezt mindig óvatosan csináljuk, ha nem sikerül, próbáljuk később újból, vagy próbáljuk meg bátorítani a csigát, egy könnyen elmozdítható, sík tárgy felé mozgatva.
Kisméretű csigáknál tanácsos egy kevés ételt a közelükbe helyezni, megvárni, míg elérik azt, és csak ezután érdemes mozgatni őket. A kisméretű csigák nagyon válogatósak.
A fedél eltávolítása közben legyünk nagyon óvatosak, mert ha a csiga éppen azon helyezkedett el és onnan zuhan le, végzetes lehet számára. Azokban az esetekben, mikor a csiga félig a fedélen, félig pedig a tartály oldalán helyezkedik el, érdemes visszatérni később, minthogy a csigánk leesését kockáztassuk.
VízA szárazföldi csigáknak lélegezni kell, tehát soha nem szabad teljesen elmeríteni a vízben. Ha vizet fecskendezünk a csigára, legyünk biztosak benne, hogy a víz langyos, vagy szobahőmérsékletű, abban az esetben, ha központi fűtéssel rendelkezünk.
| |